Alan adımı yönlendirdim ama hala açılmadı Yazdır

  • 0

Yeni alınan adları 2-24 saat arasında yönlenmektedir. Bazen bu süreç daha erken olup çok kısa sürelerde de yönlenme işlemi gerçekleşmektedir. Farklı lokasyonda bir bilgisayardan web siteniz açılıyor ancak kendi bilgisayarınızdan açılmıyorsa aşağıda ki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Alan adı nameserver değişikliği yapıldığında veya sitenizin IP adresi değiştiğinde, çoğu zaman DNS önbelleği yüzünden başkalarında açılan site sizin bilgisayarınızda açılmaz. Bunun sebebi, sizin bu siteye önceden giriş yapmış olmanızdır, sitenin DNS bilgileri bilgisayarınızın DNS önbelleğine kaydedilir ve bir daha girmek istediğinizde DNS çözümlemesi yapılmadan önbellekten alınan bilgi doğrultusunda bilgisayarınız siteyi açmaya çalışır. Bu gibi durumlarda, DNS önbelleğinin temizlenmesi çoğu zaman bir çözümdür.

DNS Önbelleğini nasıl temizleriz?

Windows XP için:
1. Bütün açık explorer pencerelerini kapatınız(hiçbir tarayıcı açık olmasın).
2. Başlat -> Çalıştır menüsüne girip buraya cmd yazarak enter tuşuna basınız.
3. Açılan pencereye ipconfig /flushdns yazıp enter tuşuna basınız. Eğer hata verirse ipconfig -flushdns olarak deneyiniz.

Windows Vista ve Windows 7 için:
1. Bütün açık explorer pencerelerini kapatınız(hiçbir tarayıcı açık olmasın).
2. Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar kısmına girip buradaki Komut İstemi'ni sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini seçiniz.
3. Çıkan onay kutucuğunda Evet'i tıklayarak onaylayınız.
4. Açılan pencereye ipconfig /flushdns yazıp enter tuşuna basınız. Eğer hata verirse ipconfig -flushdns olarak deneyiniz.

Eğer alan adınızın nameserver ayarlarının doğruluğundan eminseniz ve bu işlemlere rağmen sitenize ulaşılamıyorsa, bunun sebebi bilgisayarınızdaki ayarlı DNS sunucularınızın(çoğunlukla TTNet veya OpenDNS) DNS önbelleğidir, bu durumda ne yazık ki beklemekten başka çare bulunmamaktadır.


Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

<< Geri