Domain süresi bittikten sonra ne olur? Yazdır

  • 0

Domain süresi bittikten sonra alan adınızı kullanamazsınız. Hosting hesabına bağlıysa, artık çalışmayacaktır. Nameserver adresleri de iptal olur.

Domain uzantınıza bağlı olarak domain süresi bitince süre uzatma ve geri alma için belli periyotlar vardır. Size tavsiyemiz domain süreniz dolmadan en az 20 gün öncesinde yenileme işlemini yapmanız ve eğer bu domain sizin çok önemliyse birden fazla yıl uzatma işlemini yapmanızdır.

Domain süreniz bittikten sonra yenilemezseniz, genellikle 90 gün sonunda domain boşa çıkacaktır ve tekrar kayıt edilebilir hale gelecektir. Ancak dikkatli olmanız gereken bir konu var. Otomatik domain kaydedici uluslararası firmalar bunu fırsatçılığa çevirerek biten domainleri belli süreliğine düştükten sonra satın alıyorlar. Böylece siz pişman olup domaini tekrar satın almak istediğinizde sizden çok yüksek fiyatlar talep edebiliyorlar. Bu yüzden domain süresini uzatmayarak daha sonra tekrar kayıt ederim diye düşünmeyin. Size tavsiyemiz alan adlarınızı her zaman zamanında yenilemenizdir.

 


Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

<< Geri