Hosting nedir ? Yazdır

  • 0

Alınma amacı ne olursa olsun, satın aldığınız alan adınıza ( domain ) hazırladığınız websayfalarını yüklemek için bir başka deyişle, insanlar sizin sitenizin adını browserinin adresçubuğuna yazdığı zaman hazırladığınız sayfaların görüntülenmesi için o sayfaların bir yerde yüklü olması gerekir. Neden mi? Çünkü sizin adınıza 24 saat boyunca ziyaretçilerin uğrayabilmesi için bir depo vazifesi gören yere ihtiyacınız olacak. işte internette bu depo vazifesi gören işlemin adı Hosting(barındırma)’ dır. Sürekli internete açık olan yerler sayesinde siteniz günün her saatinde ziyaret edilebilir.

Günümüzde bir çok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve sizlere aldığınız domain adının aktif hale getirilmesi için yer tahsis etmektedir.
Bu yer tahsis işlemi (hosting) aylık ya da yıllık olarak kira usulü ile yapılmaktadır.
 Hosting işlemlerinde sizler için önemli noktalar şunlardır :  

- Hız (Sitenizin açılma hızı)
- Siteniz için size verilecek alan boyutu (MB)
- Desteklediği programlar ve genel özellikler
- Size verilen Bantgenişliği (Trafik Alanı)
  

Bunları önem sırasına göre teker teker açıklayalım.

Hız

Sitenize ait sayfaların yüklenme hızı burada çok önemli bir unsur oluşturmaktadır. Gezilen sitelerin yavaş olarak gelmesinin ya da gelmemesinin iki önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki internete bağlandığınız bilgisayarın yeterli aksama sahip olamamasından kaynaklanan nedenlerdir. ikincisi ise hostingden daha doğrusu hosting aldığınız serverdan kaynaklanan nedenlerdir. Şayet hosting aldığınız Server’ın internete çıkış hızı düşük ise ya da kapasitesinin üstünde hosting hizmeti veriyorsa doğal olarak sayfalarınızın yüklenme hızı yavaş olur. Ayrıca hız konusu sayfalarınızın boyutu ve hazırlandıkları programlarla da alakalı olduğunu hatırlatalım. Çünkü bazı siteler flash ve animasyon programları ile hazırlanır. Bu durum html formatta hazırlanan sitelere oranla flashlı sitelerin daha yavaş açılmasına neden olur.

Verilecek Alanın Boyutu

Diğer maddelere de göz atacak olursak; size verilecek alan boyutu (kaç megabayt ) ücrete göre de değişiklik göstermektedir. Siz konusuna göre hazırlayacağınız sitenize ne kadarlık bir alan gerekli ise o oranda hosting alanı talep edeceksiniz. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız sitenize verilecek alanın boyutu da büyük olması gerekir. Verilecek alan iki açıdan önemlidir; birincisi daha öncede ifade ettiğimiz gibi hazırlanacak sitenin boyutu açısından, ikincisi ise e-mailler açısındandır. Çünkü yapılan tasarımla beraber verilen E-maillerde aynı alanı paylaşır. Eğer verilen hosting alanı küçük ise belli bir süreden sonra mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Server Desteği

Web hostingde bir diğer önemli nokta da kullandığınız program ve veritabanının kiraladığınız Server’ın desteklemesidir. Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (iş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP, php, sql gibi) ile yapılmaktadır. Örneğin ASP destekli bir sitenin çalışabilmesi için sitenin server tarafında ASP ile yapılmış formları destekleyen programların kurulu olması gerekir.


Trafik Alanı

Özellikle son zamanlarda trafik alanları bir hayli kullanılmaya başlandı çunkü artık herkes internette. Sizin kullanmış olduğunuz hostun trafik alanı ne kadar ? Biz müşterilerimize en ideal ve bütçelerine uygun paketler düzenledik. Her bir alan adının kendine yetebilecek kadar trafiğe sahip olması çok iyi birşey çünkü trafik alanın ilerde aşımı söz konusu olduğunda hesabınız ay sonunu getirene kadar askıya alınır bu da müşteriyi olumsuz etkileyen bir etkendir. Trafik alanı, websitenizin görüntülenebilmesi için sitenizi ziyaret eden kullanıcıya yüklediği verilerdir. ( .html, .css, .js, .gif, .png, ) Resimler, veridosyaları, html dosyaları gibi dosyalar ziyaretcinin bilgisayarına gönderilirken sunucunuzda bir trafik akışı oluşur, burada oluşan trafik akışının maksimum boyutuna TRAFİK ALANI diyoruz.

Hosting işlemlerini yaptırırken bunlara dikkat etmeniz gerekir.


Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

<< Geri